Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AVAPS9154Q1ZV
Call 0804763053984% Response Rate
Send Enquiry



Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Set |
| Usage/Application | CCTV Recorder |
| Audio Input | 2 |
| Resolution | 5 MP |
| Video Input | 4 Channel AV Input |
| Smart Phone Support | IOS |
View Complete details



Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Shape | Dome(Indoor) |
| Camera Resolution | 2 MP |
| Camera Technology | Digital Camera |
| Camera Range | 10 to 20 m |
| Max. Image Resolution | 1920 x 1080 |
| Vision Type | Day & Night |
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 3 Set |
| Usage/Application | Outdoor |
| Camera Technology | Digital Camera |
| Camera Range | 50 mtr |
| Country of Origin | Made in India |
| Resolution | 704 x 480 Pixel |
| Audio Input | 1 |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Camera Resolution | 2 MP |
| Camera Technology | Analog Camera |
| Lens Size | 3.6 mm |
View Complete details

Product Brochure
| Camera Resolution | 3 MP |
| Shape | Bullet(Outdoor) |
| Camera Technology | Network/IP/Wireless |
| Camera Range | 30 to 50 m |
| Max. Image Resolution | 1920 x 1080 |
Supplier & Trader of a wide range of products which include wireless cctv camera
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Lock Type | Electromagnetic |
| Brand | ESSL |
| Suitable Door Type | Glass Door |
| Holding Force | 500 kg |
| Material | Aluminium |
| Mounting | Concealed |
| Door Opening | Double Door |
| Power Supply | 24 V DC |
| Ideal For | Glass Doors |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 3 Set |
| Usage/Application | Outdoor |
| Camera Technology | Digital Camera |
| Camera Range | 30 mtr |
| Camera Resolution | 2 MP |
| IP Rating | IP67 |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 3 Set |
| Usage/Application | Outdoor |
| Camera Technology | Digital Camera |
| Brand | Wipro |
| Camera Range | 30 mtr |
| Color Temperature | 3000 K |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Brand | CP Plus |
| Shape | Bullet(Outdoor) |
| Camera Resolution | 1.3 MP |
| Camera Range | 10 to 20 m |
| Max. Image Resolution | 1920 x 1080 |
View Complete details

| Type | Wired |
| Brand | BURGLAR |
| Model Name/Number | 4G |
| Usage/Application | Home |
| Alarm Range | 15 meter |
| Camera Range | 10 |
| Max. Image Resolution | 10 |
| Country of Origin | Made in India |
Burglar Alarm System Protect Your valuable assets in your home, office or establishment from the threat of burglary.
Home Security Systems is not a subject to be taken lightly. So much time and effort is put into purchasing a home, building a home, designing a home, decorating a home and living in a home, yet often times there isn’t enough time put into protecting your home. It is important to invest in home security measures because home security system protects you and your family, protects your valuables and provides peace of mind.
View Complete details