Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AVAPS9154Q1ZV
Call 0804763053984% Response Rate
Send Enquiry

Product Brochure
| Type | Face Recognition |
| User Capacity | 500 Users |
| Brand | ZKTeco |
| Connectivity | USB, RS232 |
| Transaction Storage | 1,00,000 Logs |
| Sensor Type | 500 DPI Optical Sensor |
| Operating Humidity | 80% |
| Size/Dimension | 213 x 149 x 46 mm |
| Cpu And Memory | 32 bit microprocessor - 400 MHz |
| Users | 2200 Fingerprints |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Warranty | 12 Month(s) |
| Attendance Capacity | Less than 100 |
| Brand | ESSL |
| Model Number | I9C |
E9C/I9CProduct Highlights
| |||||||||||
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Model Name/Number | F22 |
| Usage/Application | Attendance |
| Type Of Attandance System | BIOMETRIC |
| Brand | ESSL |
| Battery Backup | NO |
| Item Code | F22 |
| Features | WIFI AVAILABLE |
| Display Type | LCD |
| Language | English |
eSSL is India's Market leader in the field of Biometrics and Access Control since (2002).
eSSL serves over 2000000 Customers in India and Worldwide across different Sectors such as Government, Education, Hospitality, Retail, Public Facilities, etc..
FOLLOW US ONView Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Online/Cloud-based |
| Operating System | For Windows |
| Download Option | Free Download Available |
| Payroll Management | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Housing | White Housing/Black Housing |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Number |
| Model Name/Number | MB160 |
| Usage/Application | FACE ATTENDANCE |
| Type Of Attandance System | Face Recognition |
| Brand | ESSL |
| Battery Backup | OPTIONAL |
| Type Of System | Face Access Control |
| Attendance Capacity | 500-800 |
| Display Size | 2.8' |
| Memory Size | 80000 |
| Fingerprint Capacity | 500 |
| Storage Capacity | Face Capacity | 400 |
| Fingerprint Capacity | 500 | |
| Card Capacity | 1000 | |
| Transcation Storage | 80,000 | |
| Display | 2.8-inch TFT Screen | |
| Communication | TCP/IP, USB-Host | |
| Verification Speed | ≤1 Sec | |
| Standard Functions | SMS, DLST, Schedule-bell, | |
| Self-Service Query, Automatic Status Switch, T9 | ||
| Input, Photo ID, Camera, Multi-verification | ||
| Access Control Interface for | 3rd Party Electric Lock, Exit Button, Alarm | |
| Optional Function | ID / MIFARE Card, Work Code, ADMS | |
| Power Supply | DC 12V, 1.5A | |
| Operating Temperature | 0 °C- 45 °C | |
| Operating Humidity | 20%-80% | |
| Dimension | 167.5 x 148.8 x 32.2 mm |
View Complete details



Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Usage/Application | Security |
| Display Type | LCD Display |
| Sensor | CMOS |
| Screen Size | 7 inch |
| Resolution | 480 TVL |
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 1 Number |
| Also Provides | Canteen Management Software |
| Type | Offline |
| Operating System | For Windows |
| Download Option | Free Download Available |
| Brand | ESSL |
| Provide Installation Service | Yes |
| Training | In Person |
View Complete details