Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AVAPS9154Q1ZV
Call 0804763053985% Response Rate
Send Enquiry




| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Wattage | 100W |
| Lighting Type | LED |
| Install Style | Suspended |
| Body Material | ALUMINIUM |
| Applications | FACTORY , WAREHOUSE |
| Lighting Color | Cool White |
| Brand | Wipro |
| IP Rating | IP65 |
Charged with efficiency and durability
Bolt is an energy-efficient highbay, built with best-in-class surface-mounted LEDs that give optimal light output. The innovative die-cast aluminum heat sink ensures excellent heat dissipation and good air circulation with the lowest total cost of ownership. The lightweight luminaire comes with a factory-fitted eye bolt for suspension and is best suited for warehousing and 3P logistics industries.
Lean technologyThe luminaire is built with lightweight die-cast aluminium material for easy installation
Excellent heat dissipationThe thermal airflow enables good air circulation and reduces hot spots
High lumen outputThe best-in-class high-efficacy LEDs ensure uniform illumination and wider light distribution
Robust build
The energy-efficient luminaire comes with a polycarbonate high transmissivity IP lens and a specially designed aluminum heat sink for longer service life
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 150W |
| Brand | Wipro |
| Luminous Efficacy | 130 lm/W |
| Heat Sin ( Diameter x Length) (inmm) | 321 mm X 94 mm |
| Colour Rendering Index | White |
| HID And Fluorescent | LED life with L70 criteria - 50,000 HOURS |
| Luminaire Light Beam Spread | 90 Degree |
| IP Rating | IP65 |
| Country of Origin | Made in India |
The luminaire is built with lightweight die-cast aluminium material for easy installation
Excellent heat dissipationThe thermal airflow enables good air circulation and reduces hot spots
High lumen outputThe best-in-class high-efficacy LEDs ensure uniform illumination and wider light distribution
Robust buildThe energy-efficient luminaire comes with a polycarbonate high transmissivity IP lens and a specially designed aluminum heat sink for longer service life
View Complete details

| Wattage | 7 W |
| Usage/Application | Home |
| Lighting Type | Flourescent |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Voltage | 240V |
| IP Rating | IP66 |
| Brand | Wipro |
View Complete details



| Lighting Type | Fluorescent |
| Wattage | 36W |
| Applications | Home,Office |
| Body Material | Ceramic |
| Brand | Wipro |
| Color Temperature | 3000 K |
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Shape | Rectangle |
| Brand | Wipro |
| Input Voltage | 220 V |
| Lighting Color | Cool White |
| Type of Light | Tubelight |
| Efficiency | 99% |
View Complete details

| Brand | Wipro |
| Body Material | Aluminium |
| Base Type | E40 |
| Lighting Color | Cool White |
| Mounting Type | Surface |
| Lighting Type | LED |
| Usage/Application | Home |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details

| Usage/Application | Home |
| Body Material | Metal |
| Wattage | 36W |
| Lighting Color | Cool White |
| Brand | Wipro |
| IP Rating | IP54 |
| Fluorescent Fixture |
View Complete details

| Lighting Type | Fluorescent |
| Wattage | 30W |
| Lighting Color | Pure White, Cool White |
| Country of Origin | Made in India |
| Color Temperature | 3000 K |
| Brand | Wipro |
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 0 Piece |
| Lighting Type | Fluorescent |
| Wattage | 14W |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP65 |
| Brand | Wipro |
View Complete details

| Lighting Type | Fluorescent |
| Install Style | Surface Mounted |
| Wattage | 36W |
| Applications | Home,Office |
| Body Material | Ceramic |
| Lighting Color | Cool White |
| Country of Origin | Made in India |
| IP Rating | IP54 |
View Complete details

| Lighting Type | Fluorescent |
| Wattage | 45 W |
| Body Material | Ceramic |
| Lighting Color | Cool White, Pure White |
| Country of Origin | Made in India |
| Color Temperature | 4100 K |
Being one of the Reputated whole Trader of electronics lights, we are affianced in offering an excellent quality assortment of Wipro Light - Luminaire. This light is manufactured by making use of supreme quality raw materials and the cutting-edge technology in tandem with the international quality standards. Prior to dispatch, this light is checked on different quality parameters to ensure its defect free delivery towards clients. Moreover, clients can avail this LED Tube light Retrofit in several specifications at reasonable rates from us.
Features:
View Complete details