Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AVAPS9154Q1ZV
Call 0804763053984% Response Rate
Send Enquiry




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Wattage | 100W |
| Heat Sin ( Diameter x Length) (inmm) | Aluminium Die Cast |
| Colour Rendering Index | 6500 |
| Luminaire Light Beam Spread | 90 |
| Surface Finish | Pendant Mount |
| Country of Origin | Made in India |
BOLT INTEGRAL SMD LED HIGHBAY
Charged with efficiency and durability
Bolt is an energy-efficient highbay, built with best-in-class surface-mounted LEDs that give optimal light output. The innovative die-cast aluminum heat sink ensures excellent heat dissipation and good air circulation with the lowest total cost of ownership. The lightweight luminaire comes with a factory-fitted eye bolt for suspension and is best suited for warehousing and 3P logistics industries.
View Complete details

Product Brochure
| Power | 35W |
| Brand | Wipro |
| Usage/Application | Industry Cement |
| Material | PDC Aluminium housing |
| Lighting Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 150 |
| Lighting Color | Cool White |
| Wattage | 150W |
| Usage/Application | Warehouse |
| Brand | WIPRO |
| Type of Light | Highbay led |
| Model Number | LH21-182-090-57-X1, LH21-182-090-57-X1 |
| IP Rating | IP66 |
| Beam Angle | 90 |
| Color Temperature | 5000-6500 K |
The innovative Aeroflo® design facilitate free flow of air through the die casted aluminum housing keeping heat away from the optics and electrical components guaranteeing excellent thermal management in the harsh industrial environment.
The driver compartment of Radial UNO is isolated from its housing; this insulates the driver from heat to ensure long service life with low running and maintenance cost for the end customer.
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | WIPRO |
| Type of Light | Downlight |
| IP Rating | IP66 |
| Color Temperature | 5000-6500 K |
| Warranty | 2 Years |
| Shape | Round |
| Body Material | Aluminum |
| Wattage | 80 Watt |
| Lighting Type | LED |
| Led Model | LH28 SERIES |
We offer Wipro LED Highbay light RadialLED Prime (LH 09)
LED midbay and highbay
Best in class LED to give optimal light output, reduces running cost.
Excellent heat dissipation, good air circulations as well as very light weight.
Uniform illumination and wider light distribution. Best suitable for F & B industry.
Minimize the glaze as well as optimize the lighting performance. Different beam angle to suit various requirements.
Easy Installation and long service life.
Protection against dust, insects, water and small items entry into luminaire for safety.
Comply for general purpose lighting.
High efficacy LEDs
Specially design aluminum sheet heat sink
Polycarbonate high transmitivity diffuser
Aluminium spun reflector
Integral product with LED, Driver and accessories pre wired in driver compartment
IP65
IS 10322 part 5/Sec 1 1987 comply
Factory fitted Eye Bolt for suspension
The reflector is fixed by rotatory buckle, installed without tools
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Body Material | Aluminium |
| Shape | Round |
| IP Rating | IP 65 |
| Wattage | 120W |
| Usage/Application | Highbay |
| Brand | Wipro |
| Lighting Color | Cold White |
| Lighting Type | Led |
| Input Voltage | 220 V |
| Brightness | 130 Lumen per watt |
View Complete details

Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Body Material | Aluminium |
| IP Rating | IP 65 |
| Usage/Application | Highbay |
| Wattage | 100W |
| Brand | Wipro |
| Shape | Round |
| Lighting Color | Cold White |
| Lighting Type | Led |
| Input Voltage | 220 V |
| Color Code | white |
View Complete details



| Usage/Application | Warehouse |
| Model Name/Number | WIPRO UNO HIGHBAY LH21 |
| Brand | WIPRO |
| Beam Angle | 60 |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP65 |
| Body Material | ALUMINIUM |
| Led Model | LENS MODEL |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details



| Usage/Application | Warehouse |
| Model Name/Number | LH21-162-060-57-XX |
| Brand | Wipro |
| Beam Angle | 60 degree |
| Power | 100W |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP65 |
| Body Material | Die casted aluminium housing |
| Led Model | High efficacy LEDs with superior optics delivering 130 Lumens/ Watt system efficacy |
| Lighting Type | LED |
View Complete details