Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AVAPS9154Q1ZV
Call 0804763053985% Response Rate
Send Enquiry



| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Fingerprint |
| Dimension W x H x D | 90 90 x 34.5 mm |
| Schedule Bell Speaker | Voice prompt for acceptance and rejection of valid/invalid fingers |
| Schedule Speaker | Upto 15 multi-verification methods to enhance securiy level |
| Dimensions ( LxWxH) | 90 90 x 34.5 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Category:IP based Fingerprint Time Attendance & Access Control System
Features:
Fingerprint Capacity : 1500 ,
Card Capacity : 5000 ,
Transactions : 80000 Logs,
Fingerprint Sensor : 500 DPI Optical sensor
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Face, Finger Print |
| Usage/Application | ATTENDANCE |
| Type Of Attandance System | Face Recognition |
| Model Name/Number | S FACE 900 |
| Brand | ESSL |
With over 4000+ channel partners and 5lakh customers, the network of eSSL wove itself due to eSSL’s support and proven technology solutions and products.
eSSL being recognized as a recipient of prestigious “Frost and Sullivan awards”, has excelled in providing services and solutions with the knowledge of in house expertise.
eSSL’s major contribution into government sectors has put the government one step ahead in terms of security.
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type Of System | Fingerprint Access Control |
| Brand | eSSL |
| Communication | RS485, TCP/IP |
| Model Name/Number | INBIO 460 |
| Usage/Application | Access control system |
| Transaction Storage | 100000 |
| Features | 256 time Zones, 256 access levels Anti-passback function Interlock function , Linkage function |
| Display Type | LCD |
| Interfaces | TCP/IP, RS232 |
| Color | Black |
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Model Name/Number | MB20 |
| Model Number | MB20 |
| Usage/Application | ATTENDANCE |
| Brand | eSSL |
| Type Of Attandance System | Face Recognition |
| Type | Face Recognition |
| Type of System | Fingerprint Access Control, Face Access Control, RFID Access Control |
| Model No. | MB 20 |
| Communication | Mini USB, TCP/IP |
| Screen Size | 2.8 inch |
| Multi-Biometric Time Attendance and Access Control System | ||
|---|---|---|
| User Capacity | 1,000 | |
| Finger Capacity | 500 | |
| Face Capacity | 200 | |
| Transaction Capacity | 50,000 | |
| Communication: TCP/IP, USB 2.0 (Host) | TCP/IP, USB-Host | |
| Push Data : Yes | ≤1 Sec | |
| Standard Functions | Automatic Status Switch, | |
| Self-Service Query, DST, T9 Input, | ||
| 9Digit User ID,Scheduled Bell, Photo ID, Lock, Sensor, Exit Button | ||
| LCD | 2.8" Color LCD | |
| Sound | Sterreo Speaker | |
| Operating Temp | 0 °C- 45 °C | |
| Operating Humidity | 20% ~ 80% | |
| Power | DC 5V 0.8A | |
| Dimensions(WxHxD mm) | 161.93x152.82x30.59 | |
| Function | ||
| -- | Fingerprint, face, RFID and password 4 type verification mode | |
| -- | High-speed identification less than 1 second | |
| -- | TCP/IP Port for Internet connection | |
| -- | Access Port available to control one lock and exit button | |
| -- | Optional 5V 1900mAH UPS, standby up to 3 hours | |
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Brand | eSSL |
| Battery Backup | 6-8 hours |
| Power Supply | 12V DC ,3A |
| Operating Humidity | 80% |
| Identification Time | < 2s |
| Display Size | 4.3 Inch TFT Screen |
| Face Capacity | 400 |
View Complete details



| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Model Name/Number | Bio 700 |
| Brand | eSSL |
| Type Of System | Face Access Control |
| Processor | CPU 630 MHz |
| Memory | 256M Flash, 64M SDRAM |
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Model Name/Number | TM900 |
| Brand | eSSL |
| Sensor Type | Optical Sensor |
| Type Of Attandance System | Face Recognition |
| Usage/Application | Face & Palm verification and Body Temperature Detection System - Face-TM900 |
| Products Included | Machine |
| Type Of System | Face Access Control |
| Type Of Device | ATTENDANCE |
| Power Source | AC 220 V |
| Support | 6000 FACES |
| Face & Palm verification and Body Temperature Detection System - Face-TM900 | |
|---|---|
| Display | 5-inch Touch Screen |
| Face Capacity | 6,000 |
| Palm Capacity | 3,000 |
| Fingerprint Capacity | 6,000 (Standard); 10,000 (Optional) |
| Transactions | 200,000 |
| Operation System | Linux |
| Standard Functions | ADMS, T9 Input, DST, Camera, 9-digit User ID, Acess Levels, Groups, Holidays, Anti- passback, Record Query, Tamper Switch Alarm, Multiple Verify Modes. |
| Hardware | 900MHz Dual Core CPU, Memory 512MB RAM / 8G Flash, 2MP WDR Low Light Camera, Adjustable Light Brightness LED |
| Communication | TCP/IP, WiFi (Optional), Wiegand input / output, RS485 |
| Access Control Interface | 3rd Party Electric Lock, Door Sensor, Exit Button, Alarm output, Auxiliary Input |
| Facial Recognition Speed | 1s |
| Biometrics Algorithms | Face V5.8 & Finger V10.0 & Palm V12.0 |
| Power Supply | 12V 3A |
| Operating Humidity | 10% - 90% |
| Operating Temperature | 16C 32C (60.8F 89.6F) |
| Dimensions (W*H*D) | 91.93 220 22.5 (mm) |
| Features | |
| -- | Visible Light Facial Recognition |
| -- | Better hygiene with touchless biometric authentication, temperature detection and masked individual identification |
| -- | Anti-spoofing algorithm against print attack (laser, color and B/W photos), videos attack and 3D mask attack |
| -- | Multiple Verification Methods: Face / Palm / Fingerprint / Card / Password |
| Anti-epidemic Functions | |
| -- | Mask detection |
| -- | Body temperature detection |
| -- | Temperature Measurement Distance: 30 50cm (11.64ft) |
| -- | Temperature Measurement Accuracy: 0.3°C |
| -- | Temperature Measurement Range: 34 45C (93.2 113F) |
| Facial verification for masked individuals will increase FAR. Palm verification for masked individuals is recommended. | |
| Temperature measurement data is for reference only, not for medical use. | |
| SpeedFace-V5L[TD] is available for indoor enviroments without wind or direct sunlight. |
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power Consumption | 5V |
| Brand | ESSL |
| Ideal For | DOORS |
| Usage/Application | Door |
| Access Method | FINGER+CARD |
| Material | ALUM ALLOY |
| Lock Type | Knob / Cylinder |
| Finish Type | Black |
FL100INTELLIGENT SMART DOOR LOCK
Category:Fingerprint Door Lock
Features:
Main Body Material : Alum. Alloy ,
Fingerprint Capacity : 100 ,
ID Card Capacity : 99,
Password Capacity : 30,
Bolt Material : SUS 304 +201 .
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Lock Type | Electromagnetic lock |
| Brand | ESSL |
| Access Method | ALL |
| Holding Force | 600LBS |
| Ideal For | ALL DOORS |
| Finish Type | ALUMINIUM |
| Packaging Size | <10 |
| Model Name/Number | 600LBS |
| Material | ALUMINIUM |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Model Name/Number | c3-4000 |
| Brand | eSSL |
| Usage/Application | Access control system |
| Communication | RS485, TCP/IP |
| Type Of System | RFID Access Control |
| Features | 256 time Zones, 256 access levels Anti-passback function Interlock function , Linkage function |
View Complete details