Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AVAPS9154Q1ZV
Call 0804763053985% Response Rate
Send Enquiry

| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Wattage | 100 W |
| IP Rating | IP66 |
| Brand | wipro |
| Lighting Type | LED |
| Model Number | LF37-122-XXX-65-XX |
| Warranty | 2 years |
| Rated voltage | 240 V |
| Power Consumption | 100-200w |
| Color Temperature | 5000-6500 K |
We offer Wipro LED FloodLight.
LF37 - High efficiency LED floodlight
High efficiency glass lens ensures wider & uniform light distribution
VERSATILE DESIGNWith specially designed mounting bracket, RevoLED can be used for variety of outdoor or indoor applications, and for a wide range of mounting heights depending on location and light
HIGH LUMEN OUTPUTSpecially designed heat sink made of aluminium ensures faster dissipation of heat, which results in higher service life
View Complete details



| Beam Angle | flat |
| Body Material | plastic |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 2 yr |
| Features | ligh |
| Housing | no |
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | WIPRO |
| Model Name/Number | 80W |
| Base Type | LED |
| Usage/Application | PETROL BUNK |
| Wattage | 80W |
| Bulb Shape | Flat Top |
| Lighting Type | LED |
| Install Style | Suspended, Surface Mounted |
| Wattage (watt) | 80 and 150 watts |
| Lighting Color | Cool White |
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 1 Number |
| Model Number | LF20-192-060-57-XX |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Type | LED |
| Available Watts | 30 W |
| Make | WIPRO |
| Body Material | Ceramic |
| Rated voltage | 240 V |
| System Wattage | 100 - 150 W |
| Case Lot | 1 |
| Cat No. | Mounting Arrangement | System Wattage (W) | Rated Voltage (V) | Mains Current (A) | Case Lot (Nos.) |
|---|---|---|---|---|---|
| LF20-122-060-57-XX | Cradle Mounted | 100 | 240 | 0.43 | 01 |
| LF20-132-060-57-XX | Cradle Mounted | 120 | 240 | 0.53 | 01 |
| LF20-192-060-57-XX | Cradle Mounted | 150 | 240 | 0.69 | 01 |
View Complete details

| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | Outdoor |
| IP Rating | IP66 |
| Lighting Color | Cool White |
| Brand | Wipro |
| Model Name/Number | LF40-272-060-57-XX |
| Beam Angle | 60 |
| Led Model | LF40-272-060-57-XX |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 2 YEARS |
| Rated voltage | 240 V |
View Complete details

| Wattage | 30 W |
| Light Source | LED |
| Series | GreenLED |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 1 Number |
| Lighting Type | LED |
| Usage/Application | Outdoor Lighting |
| Model | LGBL03R103XW |
| Material | Aluminum |
| Rating | IP 65 |
| Min Voltage | 90 V |
| Max Voltage | 260 V |
View Complete details