Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AVAPS9154Q1ZV
Call 0804763053984% Response Rate
Send Enquiry

| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Model | LD71-101-XXX-65-DD |
| Lighting Color | Cool daylight |
| Install Style | Downlight |
| IP Rating | IP33 |
| Shape | Round |
| Warranty | 2 Year |
| Cut-out Size | 150mm |
| Body Colour | White |
| Rated Voltage | 240 V |
We offer Wipro LED Light - Recess Mounted Downlighter (LD71)
India’s best LED downlighter gets even better
| Main Code | System Wattage (W) | Rated Voltage (V) | Mains Current (A) | Approx Weight (kg) | Case lot (in nos.) |
|---|---|---|---|---|---|
| LD71-101-XXX-65-DD | 11 | 240 | 0.05 | 0.37 | 12 |
| LD71-121-XXX-65-DD | 14 | 240 | 0.06 | 0.5 | 12 |
View Complete details





| Wattage | 100 W |
| Usage/Application | Outdoor |
| Lighting Color | Pure White |
| IP Rating | IP66 |
| Input Voltage | 240 VAC |
| Color Temperature | 5700 K |
| Cut Out Dimensions | 38.4 cm x 31.3 cm x 7.5 cm |
| Class Declaration | Class I |
| Lighting Type | LED |
| Warranty | 2 Years |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Number |
| Material | Die-cast aluminum |
| Power | 50 W |
| IP Rating | IP 65 |
| Finish | Matt Grey finish Gu10 |
| Lighting Color | Warm White |
| Usage/Application | Outdoor Lighting |
| Diffuser | Tempered glass |
View Complete details